2013. július 9., kedd

GYIK: Tarthatok együtt több nőstényt?

A válasz viszonylag egyszerű: igen...általában! Arra azonban érdemes vigyázni, hogy bizonyos halak sokkal  agresszívebbek, mint mások. 
Ha két nőstényt tartunk együtt. akkor nagyobb az agresszív viselkedés valószínűsége, ugyanis ilyenkor territoriális harcba kezdenek. Ez több nőivarú hal tartásával ritkább jelenség.
Fontos tényező - természetesen -, hogy mekkora akváriumban tartjuk őket, illetve, hogy mennyi búvóhelyet (növények, kövek, ágak, gyökerek stb.) találnak a halaink.
A fentiek miatt általánosságban elmondható, hogy eleinte érdemes szemmel tartani a közös akváriumba helyezett halakat, és ha agressziót tapasztalunk el kell eltávolítani az agresszív állatot, vagy átrendezni az akváriumot, hiszen a folyamatos, lassú küzdelem, a stressz előbb-utóbb megöli a halainkat!

2013. július 5., péntek

Az ikrák mesterséges keltetése

A témakörrel kapcsolatban ezt az üzenetet kaptam Jeff Wilson barátomtól az USA-ban. Ő "lopott fészek módszerek" hívja:

Jeff Wilson írta:
El szoktam venni a fészket, amikor ikrafalástól félek, vagy nem akarom vállalni a kockázatot egy ismeretlen hímnél.
Olyankor is ezt a metódust használtam, amikor egy hímtől három fészekalj szaporulatot kaptam öt nap alatt. Ha jól emlékszem, az utolsó fészekben lévő ivadékokat hagytam, hogy felnevelje. Emlékszem, hogy rengeteget beszélgettünk és videóztunk Ed McGehee-vel a kilencvenes évek elején a mesterséges keltetés / szaporítás témakörében. Jópárat kipróbáltam. Végül arra jutottam, hogy nincs szükség komplikált technológiára.
Az enyém a nem technika vagy a lopott fészek módszer - ahogy hivatkozni szoktam rá. Amint leikráznak a halak fogok egy lapos tálat, vagy tupperware-t és a kupak és a fészek alá merítem óvatosan és azokkal együtt kiemelem a vízből. A kiesett ikrákat pipettával az edénybe teszem. Körülbelül három centiméter vizet hagyok az edényben. A penészes petéket pipettával folyamatosan kiemelem a következő pár napban. Amint elúsznak a kicsik, viszzateszem őket a tenyészmedencébe. Egy 8*10-es alacsony oldalú edény is megfelel, hiszen könnyű a fészek alá tolni és az ikrák is jobban eloszlanak és így könnyebb kiemelni a penészeseket közülük. Amint megvan a fészek a kupakot el is távolítom.
Olcsó, ételes edény is tökéletesen megfelel és olcsóbb is a tupperware-nál. Akár az ívatóakváriumban is hagyhatnánk az ikrákat, de így nehezebb a penészes ikrák eltávolítása.
Már 30-40 alkalommal használtam a lopott fészek módszert az évek során, mivel garantálja, hogy lesznek ivadékok. Ha aggódom a hím miatt és nagyon fontos az ívás sikere, akkor mindig alkalmazom a módszert. A siker aránya közel 100%. Az egyetlen - bár nem teljes - sikertelenség akkor történt, amikor sórákot etettem és nem távolítottam el időben az elpusztult rákokat. A kis mennyiségű víz hamar megsavanyodik és elvonja az oxigént a vízből, így a kishalak megfulladnak.
Erre kínál megoldást, ha a szabadon úszó kishalakat áttesszük egy akváriumba.
Az öt nap alatt háromszor ívatott hímről a következőket tudom elmondani: Amint leívott elvettem a fészket és egy új nőstényt mutattam be neki. Újabb fészket épített és leívtak. Ezt a fészket is elvettem tőlük és betettem a harmadik nőstényt. A fészekaljak egyre kisebbek lettek. 5 nap alatt jó genetikai alapot sikerült kinyernem a hímből.
Ilyesmivel a telihold előtti héten érdemes próbálkozni, mivel ilyenkor a halak nagyon szívesen párosodnak.
Levegőztetni nem kell, nincs rá szükség. A vízfelszínen zajló oxigéncsere elegendő. Teljes mértékig megbízom a lopott fészek módszerben. A másik fő előnye a műanyag edényes módszernek, hogy  könnyedén megvilágítható és így a penészes ikrák egyszerűen kiemelhetőek a többi közül.

Üdvözlettel, 

Joep

forrás: http://www.bettas4all.nl