2014. február 17., hétfő

Betta genetika V. - Irizáló színek

Ez az egyedi betta kék testű és zöld úszójú. Az elméletem szerint a test és az úszók irizáló színéért felelős gének ugyan azon a kromoszómán találhatóak. Ráadásul ezek a gének olyan közel helyezkednek el egymáshoz, hogy csak nagyon ritkán öröklődnek elkülönülten. A képen szereplő halon látható szín - eltérő színezetű irizáltság a testen és az úszókon - előfordulásának valószínűsége közel áll a nullához.

A BETTÁK IRIZÁLÓ SZÍNEI
A vad bettán a kék és zöld irizáló színek a legsűrűbbek, s így elfedik az összes többi színt. Az irizálás normális eloszlása sugárszerű az úszókon, illetve pár pontsor a testen. A színsűrűség rendszerint meglehetősen erős ezeken a területeken. A vad betta normál irizáló színe a zöld.

zöld nőstény

A ZÖLD BETTÁT gyakran nevezik türkiznek, hiszen rendszerint van egy kis kék árnyalata is. A mutáns gént kiterjedt irizációnak nevezzük, mivel a normál zöld pigmentnél kiterjedtebb mind intenzitásában mind kiterjedésében: a fej kivételével a hal egész testét és úszóit is befedi. A kiterjedt irizáció génje dominál a normál irizáció felett. Néhány reprezentatív ívás eredménye:

hím szülőnőstény szülőutódok
kiterjedt irizációnormál irizáció100% kiterjedt irizáció
kiterjedt irizációkiterjedt irizáció100% kiterjedt irizáció


nagyszerű acélkék hím (forrás: Pinterest)


AZ ACÉLKÉK BETTA színét egy mutáns gén okozza. A normál zöld szín módosul és acélkékké változik. Ez a mutáció a normál és a kiterjedt irizációval együtt is jelentkezhet. Ez azt jelenti, hogy egyszínű acélkék betta is kitenyészthető acélkék és kiterjedt irizációjú halak keresztezésével. Sem a normál kék, sem a mutáns acélkék gén nem dominál a másik felett. Ez a két gén egymásra hatásának következménye egy újabb szín, a királykék. Ez a köztes dominancia okozza a királykék szín megjelenését. Egyszerűbben fogalmazva a zöld betta két normál zöld, az acélkék két mutáns acélkék, míg a királykék egy zöld és egy acélzöld gént hordoz.

intenzív királykék színű nőstény

A KÉK BETTÁT gyakran királykéknek is nevezik. Ahogy fent is állítottam ez a hal egy zöld és egy acélkék gént hordoz, s ez okozza ezt a köztes, kék színt. Sokak szerint ez a legcsodálatosabb irizáló szín. Legtöbben hihetetlennek tartják, pedig igaz, hogy egy zöld és egy acélkék betta párosításából csakis kék utódok születnek, pedig igaz. Tájékoztatásul álljon itt a három irizáló szín öröklődési táblázata:

hím szülőnőstény szülőutódok
zöldzöld100% zöld
zöldkék50% zöld50% kék
acélkékacélkék100% acélkék
acélkékkék50% acélkék50% kék
acélkékzöld100% kék
kékkék25% zöld, 50% kék, 25% acélkék


Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. február 10., hétfő

Betta genetika IV. - Piros-mentes és lepke

A BETTA PIROS SZÍNE
folytatás...

Néhány piros-mentes betta

A PIROS-MENTES bettákat egyszínűeknek is hívják. A márványos betták szépségük mellett egy másik fontos mutáns gént is hordoznak: majdnem az összes más betta színt is befolyásoják. Már korán megfigyeltem, hogy a márványos bettákból minden esetben hiányzik a piros színű pigment, még a mellúszókról és a kopoltyűfedőkről is. Azt gondoltam, hogy ebben az esetben a piros szín hiányát egy másik mutáns gén okozza (nem ugyanaz, ami a fekete színt okozó márvány-gén). Ezt a gént elneveztem piros-mentes génnek, mivel a fiatal márványos halakon található piros pigmentek idővel feloszlanak és eltűnnek. Bizonyos esetekben ezen a ponton megáll a piros pigmentek eltűnése, ritkán viszont teljesen eltűnnek. Tapasztalataim szerint ezek a márványosak a legszebbek.
Ezeket a halakat kambodzsai kékkel, vagy zölddel keresztezve gyönyörű paszteleket sikerült felnevelnem.(lásd a képeket). A következő lépés a sötét testszínű kékek és zöldek előállítása, amik nem mutatják a piros-mentes gén hatásait. A fekete betták is keresztezhetők ilyen halakkal. Mindezen új, piros-mentes halam nagyszerű kiállítási hal lett, mivel a piros-hibák nem csökkentették a halaim pontszámát a versenyeken. A piros-mentes mutáció nagyon változatosan fejeződik ki és minden esetben domináns a piros génekkel szemben, kivéve a vérvöröst. Az öröklődési táblázat a következőképpen néz ki:

hím szülőnőstény szülőkivadékok
piros-mentessokszínűnagy%-ban piros-mentes
piros-mentesvérvörös?piros márvány?

gyönyörű kambodzsai vörös/ fehér lepke halfmoon hím (Sieg Illig hala és fotója)

A LEPKE BETTA többszínű úszóit egy mutáns gén okozza. Az első lepke mutáció vörös halat érintett, azóta viszont mindenféle színben előfordul. Vannak halak, ahol az úszók legvégének kivételével az egész úszó piros. Más lepkék úszóinak csak a töve színes, a többi áttetsző. Ezen kívül a két szélsőség közötti minden variáció előfordul. Az ideális lepke esetében a két szín egyenlő arányban van jelen az úszókon. A lepke-gén domináns, de a kifejeződése halanként eltérő lehet. Általában egy "fészekalj" néhány kiváló lepkét ad, a többi viszont nem különösebben szép rajzolatú. Egy tökéletes lapkéket adó vérvonal előállítása minden tenyésztőnek a büszkesége lehet.

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. február 3., hétfő

Betta genetika III. - Piros és sárga színek

A BETTA PIROS SZÍNE

A vad bettán a piros színréteg mindjárt a legalsó fekete réteg felett helyezkedik el. Az egyedüli színek, amik elfedhetik a pirosat az az irizáló kék és zöld. A piros szín elterjedése a has-, farokalatti- és a farokúszókra korlátozódik. Ezeken a területeken általában meglehetősen erősen jelen van. A piros szín vadas eloszlása általánosságban megfigyelhető a legtöbb többszínű bettán.

Gyönyörű vérvörös HalfMoon hím (Wasan Sattayapun hala és Jim Sonnier fotója)

A PIROS BETTÁKAT gyakorta hívják vérvörösnek, mivel a normál piros pigment mind intenzitásában, mind kiterjedésében sokkal intenzívebb, így befedi a hal egész testét és úszóit is. Ez a mutáns gén okozza, hogy a hal teljes teste vérvörös. Ezek a gyönyörű, vérvörös halak nagyon kedveltek a haltartók és tenyésztők körében. A vérvörös gén domináns a normál vörös színnel szemben, úgyhogy az öröklődési táblázat a következően néz ki:

A vérvörös gén utódlása:
hím szülőnőstény szülőutódok
vérvörössokszínű100% vérvörös
vérvörösvérvörös100% vérvörös

Sárga plakát (rövid farkú) hím

SÁRGA BETTA, avagy piros-mentes betta. Ez a mutáns gén a piros helyén sárga pigment kialakulását okozza, azt is mondhatnánk, hogy a piros pigment átalakult sárgává. Ez a mutáció mind a normál, mind a vérvörös színezettségre hat. A sárga (piros-mentes) bettán nincsen piros pigment. A piros-mentes gén recesszív a normális piros génnel szemben. Az öröklődési táblázat a következőképpen néz ki:

A sárga (piros-mentes) gén öröklődése:
hím szülőnőstény szülőutódok
sárga (piros-mentes)sokszínű (normál piros)100% sokszínű (piros-mentes genotípus)
sárga (piros-mentes)sokszínű (piros-mentes genotípus)50% sokszínű (piros-mentes genotípus), 50% sárga (piros-mentes)
sokszínű (piros-mentes genotípus)sokszínű (piros-mentes genotípus)75% sokszínű(67% piros-mentes genotípus), 25% sárga (piros-mentes)
sárga (piros-mentes)vérvörös100% vérvörös(piros-mentes genotípus)
sárga (piros-mentes)sárga (piros-mentes)100% sárga (piros-mentes)

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.