2015. február 19., csütörtök

Fehér betta

Először is: a fehér nem albino! (Az albino-nak a szeme sem színes, hanem piros)

A fehér betták elnevezésiben még nincs egyértelmű állásfoglalás, de a pasztel, áttetsző és szuper-fehér a három elfogadott elnevezés a különböző fehérekre.

A kissé rózsaszínű, csillogóbb testű (gyakran kékes-zöldes irizáló pikkelyes) halakat pasztelnek, a sokkal fehérebb, egyöntetűbb, matt halakat pedig valódi áttetszőnek nevezik.

Jelenleg ezek a legritkább, legnehezebben beszerezhető halak. A fehér vérvonal a legsebezhetőbb, a legnehezebb tisztán fenntartani.

A fehér-fehér párosítás eredménye mindig 100% fehér utódokat eredményez, be csak kevés utód lesz tökéletes. Mivel instabil a vérvonal, sok hibás, más színnel bemosott, pettyezett (leggyakrabban piros színnel) fehéreket kapunk, amiket ráadásul hosszú generációk alatt is csak nehezen tüntethetőek el.

Gyönyörű halakat lehet tehát a fehérekből tenyészteni, ami az átlagos akvarista és barátok számára sok örömet nyújtanak, viszont valódi kiállítási, verseny-halakat csak ritkán kapunk: minden 50 halból egyet-egyet.

Fekete betta

5 féle fekete betta létezik.
Melano, fekete csipke, fekete orchídea, dupla fekete és vad fekete.

A melano a valódi (teljesen) fekete. Nagyon ritka, hiszen a melano nőstények terméketlenek, úgyhogy másik típusú nősténnyel párosítva szaporítható tovább. Ha biztosan tudjuk, hogy egy másik nőstény biztosan hordozza a melano gént, akkor szerencsés esetben nagyjából az utódok 50% -a valódi fekete lesz/lehet. Persze az így kapott melano nőstények úgyszintén terméketlenek lesznek.
A szín megtartásának ilyen nehézségei miatt érthető, hogy miért ilyen ritkák. Gyakran tejesen feketék egy kis füstös színezettel. Bármely kicsi kék (vagy más szín) megjelenése már hibának számít és az ilyen hal már nem nevezhető melano-nak.
Egy melano hímet bármilyen másik nősténnyel pároztatva az első generációban (F1) nem kapunk egyetlen fekete halat sem, viszont szerencsével néhányuk hordozni fogja a melano gént. Egy ilyen  - hordozó - nősténnyel tovább pároztatva a melano hímet a második generációban (F2) már valószínűleg újra megjelenik a melano "külső".

A melano gén elvi öröklődési sémája:

Melano x melano = életképtelen ivadékok
Melano x multi (melano genotípus) = 50% melano, 50% multi (melano genotípus)
Melano x kék = 100% multi (melano genotípus)
Melano x piros = 100% multi (melano genotípus)
Multi (melano genotípus) x multi (melano genotípus) = 25% melano, 75% multi (a többségben melano genotípus)
Multi (melano genotípus) x kék = 100% multi (50% melano genotípus)

Plusz infó (angol): http://www.bettabred.co.uk/?p=123