2014. szeptember 1., hétfő

Betta beszerzése külföldről

A téma nagy fájdalmam. Tapasztalatom szerint majdhogynem lehetetlen hozzájutnunk halakhoz Ázsiából, vagy Amerikából.
Az érdekes, hogy a dolognak nincsen jogilag akadálya, mégis van rengeteg másféle:

  1. Ár: az egyes különleges halak ára akár tízezer forintos nagyságrendű. Figyelembe véve, hogy a hosszú út mindenképpen megviseli őket, tehát viszonylag nagy az elhullás kockázata ez még drágább.
  2. Szállítás ára: a szállítást az Európai Unióba csak megfelelő engedélyek birtokában lehet. Néhány ilyen szállító vállalja, hogy behozza az EU-ba a halakat. Pár napig pihenteti, kondícionálja őket és továbbküldi nekünk. Elvileg. Én még nem jártam sikerrel: egyetlen ilyen u.n. "transhipper" sem tudott elfogadható ajánlatot tenni, ráadásul a szolgáltatásuk ára horribilis: kb. 30-40 ezer Ft 1-10 halat behozni ilyen módon, hivatalosan.
  3. Egészségügy: a fenti magas szállítási árakat nagyban megemeli az, hogy a magyar állategészségügy egyedülállóan drága, komoly engedélyekhez köti ezen halak beszállítását.
  4. Megbízhatóság: nagykereskedő ismerősömtől tudom, hogy az ázsiai kereskedők megbízhatóságát más mércével kell mérni, mint egy európaiét: ne lepődjünk meg, ha nem pont azt kapjuk, amit rendeltünk.
Távol álljon tőlem, hogy megpróbáljam elvenni más kedvét az importtól, sőt semmi sem okozna nagyobb örömöt, ha megindulna a "közösen rendelések" sora, és sorra értesülhetnénk a sikeres "minőségi" betta importokról, ami a hobbi hazai színvonalának emelkedését nagyban segítené!

2014. július 27., vasárnap

Érdekességek a viláhálóról

Rengeteg érdekes (és néha sokkoló) videó található a viláhálón a bettákról.

Én például rendszeresen figyelem az Aquabid oldal bettás szekcióját. Itt elsők közt tűnnek fel a legújabb, legdivatosabb halak. Ez egy akvarisztikai árverési oldal, de Magyarországra nehézkes - ha a gyakorlatban nem lehetetlen - rendelni innen.

Izgalmas lehet még a youtube-on is keresgélni. Halakról, tenyésztőkről, tenyésztelepekről, versenyekről vagy akár eredeti, élőhelyi videók is találhatók.
A közösségi oldalakon rengeteg csoport és tenyésztő is megtalálható. Az általuk megosztott tartalmak szintén megérnek egy-egy misét.

Tippem a téma kereséséhez, hogy a "betta" kifejezésen kívül érdemes a "cupang"-ra is rákeresni.

2014. február 17., hétfő

Betta genetika V. - Irizáló színek

Ez az egyedi betta kék testű és zöld úszójú. Az elméletem szerint a test és az úszók irizáló színéért felelős gének ugyan azon a kromoszómán találhatóak. Ráadásul ezek a gének olyan közel helyezkednek el egymáshoz, hogy csak nagyon ritkán öröklődnek elkülönülten. A képen szereplő halon látható szín - eltérő színezetű irizáltság a testen és az úszókon - előfordulásának valószínűsége közel áll a nullához.

A BETTÁK IRIZÁLÓ SZÍNEI
A vad bettán a kék és zöld irizáló színek a legsűrűbbek, s így elfedik az összes többi színt. Az irizálás normális eloszlása sugárszerű az úszókon, illetve pár pontsor a testen. A színsűrűség rendszerint meglehetősen erős ezeken a területeken. A vad betta normál irizáló színe a zöld.

zöld nőstény

A ZÖLD BETTÁT gyakran nevezik türkiznek, hiszen rendszerint van egy kis kék árnyalata is. A mutáns gént kiterjedt irizációnak nevezzük, mivel a normál zöld pigmentnél kiterjedtebb mind intenzitásában mind kiterjedésében: a fej kivételével a hal egész testét és úszóit is befedi. A kiterjedt irizáció génje dominál a normál irizáció felett. Néhány reprezentatív ívás eredménye:

hím szülőnőstény szülőutódok
kiterjedt irizációnormál irizáció100% kiterjedt irizáció
kiterjedt irizációkiterjedt irizáció100% kiterjedt irizáció


nagyszerű acélkék hím (forrás: Pinterest)


AZ ACÉLKÉK BETTA színét egy mutáns gén okozza. A normál zöld szín módosul és acélkékké változik. Ez a mutáció a normál és a kiterjedt irizációval együtt is jelentkezhet. Ez azt jelenti, hogy egyszínű acélkék betta is kitenyészthető acélkék és kiterjedt irizációjú halak keresztezésével. Sem a normál kék, sem a mutáns acélkék gén nem dominál a másik felett. Ez a két gén egymásra hatásának következménye egy újabb szín, a királykék. Ez a köztes dominancia okozza a királykék szín megjelenését. Egyszerűbben fogalmazva a zöld betta két normál zöld, az acélkék két mutáns acélkék, míg a királykék egy zöld és egy acélzöld gént hordoz.

intenzív királykék színű nőstény

A KÉK BETTÁT gyakran királykéknek is nevezik. Ahogy fent is állítottam ez a hal egy zöld és egy acélkék gént hordoz, s ez okozza ezt a köztes, kék színt. Sokak szerint ez a legcsodálatosabb irizáló szín. Legtöbben hihetetlennek tartják, pedig igaz, hogy egy zöld és egy acélkék betta párosításából csakis kék utódok születnek, pedig igaz. Tájékoztatásul álljon itt a három irizáló szín öröklődési táblázata:

hím szülőnőstény szülőutódok
zöldzöld100% zöld
zöldkék50% zöld50% kék
acélkékacélkék100% acélkék
acélkékkék50% acélkék50% kék
acélkékzöld100% kék
kékkék25% zöld, 50% kék, 25% acélkék


Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. február 10., hétfő

Betta genetika IV. - Piros-mentes és lepke

A BETTA PIROS SZÍNE
folytatás...

Néhány piros-mentes betta

A PIROS-MENTES bettákat egyszínűeknek is hívják. A márványos betták szépségük mellett egy másik fontos mutáns gént is hordoznak: majdnem az összes más betta színt is befolyásoják. Már korán megfigyeltem, hogy a márványos bettákból minden esetben hiányzik a piros színű pigment, még a mellúszókról és a kopoltyűfedőkről is. Azt gondoltam, hogy ebben az esetben a piros szín hiányát egy másik mutáns gén okozza (nem ugyanaz, ami a fekete színt okozó márvány-gén). Ezt a gént elneveztem piros-mentes génnek, mivel a fiatal márványos halakon található piros pigmentek idővel feloszlanak és eltűnnek. Bizonyos esetekben ezen a ponton megáll a piros pigmentek eltűnése, ritkán viszont teljesen eltűnnek. Tapasztalataim szerint ezek a márványosak a legszebbek.
Ezeket a halakat kambodzsai kékkel, vagy zölddel keresztezve gyönyörű paszteleket sikerült felnevelnem.(lásd a képeket). A következő lépés a sötét testszínű kékek és zöldek előállítása, amik nem mutatják a piros-mentes gén hatásait. A fekete betták is keresztezhetők ilyen halakkal. Mindezen új, piros-mentes halam nagyszerű kiállítási hal lett, mivel a piros-hibák nem csökkentették a halaim pontszámát a versenyeken. A piros-mentes mutáció nagyon változatosan fejeződik ki és minden esetben domináns a piros génekkel szemben, kivéve a vérvöröst. Az öröklődési táblázat a következőképpen néz ki:

hím szülőnőstény szülőkivadékok
piros-mentessokszínűnagy%-ban piros-mentes
piros-mentesvérvörös?piros márvány?

gyönyörű kambodzsai vörös/ fehér lepke halfmoon hím (Sieg Illig hala és fotója)

A LEPKE BETTA többszínű úszóit egy mutáns gén okozza. Az első lepke mutáció vörös halat érintett, azóta viszont mindenféle színben előfordul. Vannak halak, ahol az úszók legvégének kivételével az egész úszó piros. Más lepkék úszóinak csak a töve színes, a többi áttetsző. Ezen kívül a két szélsőség közötti minden variáció előfordul. Az ideális lepke esetében a két szín egyenlő arányban van jelen az úszókon. A lepke-gén domináns, de a kifejeződése halanként eltérő lehet. Általában egy "fészekalj" néhány kiváló lepkét ad, a többi viszont nem különösebben szép rajzolatú. Egy tökéletes lapkéket adó vérvonal előállítása minden tenyésztőnek a büszkesége lehet.

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. február 3., hétfő

Betta genetika III. - Piros és sárga színek

A BETTA PIROS SZÍNE

A vad bettán a piros színréteg mindjárt a legalsó fekete réteg felett helyezkedik el. Az egyedüli színek, amik elfedhetik a pirosat az az irizáló kék és zöld. A piros szín elterjedése a has-, farokalatti- és a farokúszókra korlátozódik. Ezeken a területeken általában meglehetősen erősen jelen van. A piros szín vadas eloszlása általánosságban megfigyelhető a legtöbb többszínű bettán.

Gyönyörű vérvörös HalfMoon hím (Wasan Sattayapun hala és Jim Sonnier fotója)

A PIROS BETTÁKAT gyakorta hívják vérvörösnek, mivel a normál piros pigment mind intenzitásában, mind kiterjedésében sokkal intenzívebb, így befedi a hal egész testét és úszóit is. Ez a mutáns gén okozza, hogy a hal teljes teste vérvörös. Ezek a gyönyörű, vérvörös halak nagyon kedveltek a haltartók és tenyésztők körében. A vérvörös gén domináns a normál vörös színnel szemben, úgyhogy az öröklődési táblázat a következően néz ki:

A vérvörös gén utódlása:
hím szülőnőstény szülőutódok
vérvörössokszínű100% vérvörös
vérvörösvérvörös100% vérvörös

Sárga plakát (rövid farkú) hím

SÁRGA BETTA, avagy piros-mentes betta. Ez a mutáns gén a piros helyén sárga pigment kialakulását okozza, azt is mondhatnánk, hogy a piros pigment átalakult sárgává. Ez a mutáció mind a normál, mind a vérvörös színezettségre hat. A sárga (piros-mentes) bettán nincsen piros pigment. A piros-mentes gén recesszív a normális piros génnel szemben. Az öröklődési táblázat a következőképpen néz ki:

A sárga (piros-mentes) gén öröklődése:
hím szülőnőstény szülőutódok
sárga (piros-mentes)sokszínű (normál piros)100% sokszínű (piros-mentes genotípus)
sárga (piros-mentes)sokszínű (piros-mentes genotípus)50% sokszínű (piros-mentes genotípus), 50% sárga (piros-mentes)
sokszínű (piros-mentes genotípus)sokszínű (piros-mentes genotípus)75% sokszínű(67% piros-mentes genotípus), 25% sárga (piros-mentes)
sárga (piros-mentes)vérvörös100% vérvörös(piros-mentes genotípus)
sárga (piros-mentes)sárga (piros-mentes)100% sárga (piros-mentes)

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. január 27., hétfő

Betta genetika II. - Kambodzsai és márványos szín


 A kambodzsai (világos testszínű) gén öröklődése:
hím szülő
nőstény szülő
utódok
kambodzsai
zöld
(sötét testszínű)
100% sokszínű
(kambodzsai genotípus)
kambodzsai
sokszínű 
(kambodzsai genotípus)
50% kambodzsai , 50% sokszínű, (kambodzsai genotípus)
kambodzsai
kambodzsai
100% kambodzsai
sokszínű 
(kambodzsai genotípus)
piros
(sötét testszínű)
100% sokszínű
(50% kambodzsai genotípus)
sokszínű 
(kambodzsai genotípus)
sokszínű 
(kambodzsai genotípus)
25% Cambodian, 75% sokszínű
 (67% kambodzsai genotípus)

A szőke betta halvány, vagy mosott színe egy mutáns gén hatása, ami a fekete pigment elhalványulását okozza. A szőke betta megjelenése halvány, a színei kontraszttalanok. A szőke változatú piros betta világos piros színű ellenben a "rendes" cseresznyepirossal. A szőkeséget okozó gén a fekete génnel szemben is recesszíven öröklődik. A bettatenyésztők érthető módon kevés érdeklődést mutatnak a szőke gén iránt.

Eredeti márványos színű hím az első 25 párból, amit 1971-ben adott el Walt Maurus

A márványos bettán a fekete pigmentek változó sűrűségűek a különböző testtájakon és úszókon, ahogy a foltos lovakon. Az egyes területek sűrűsége a fekete-hiányostól a nagyon sötét feketéig váltakoznak. Amikor ezek a betták fiatalok, a fekete területek a fehéren hétről-hétre egyre jobban felerősödnek. Amikor a hal eléri teljes kifejlettségét a mintázat már nemigen változik.
Ez a márvány mutáció domináns és nagyon változatos a kifejeződése. Amikor márványos bettákat szaporítunk egymás között, az utódaik rendszerint nagyon nagy változatosságot mutatnak: kambodzsaiak, szőkék, feketésk és márványosak.

A márványos bettákat Amerikában Orville Gulley élesztette fel az 1970-es évek elején. Az indiai börtönben volt elítélt. Walt Maurus, a betta hobbi akkori elsőszámú szószólója látta el halakkal és felszereléssel a börtön rehabilitációs programja keretében. Amikor a márványos halak készen álltak, Walt elosztotta azokat az USA legjelentősebb tenyésztői között.

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, az eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.

2014. január 20., hétfő

Betta genetika I. - Fekete és kambodzsai szín

Albino hím - a legritkább betta!
Ezúton szeretném megköszönni Gene A. Lucas, Ph.D. Úrnak a támogatását és segítségét az  oldal elkészítésében. Gene-t 30 éve ismerem és tisztelve csodálom sziámi harcoshal iránti elkötelezettségéért. Felnőtt életének javában ezen halfaj tanulmányozásával, megismertetésével foglalkozott. Dr. Lucas lektorálásával, és javaslataival készült ez a cikksorozat.

Betta genetika

A vad betta négy színű pigmenttel rendelkezik: fekete, piros, sárga és irizáló (fémes kékek és zöldek). Ezen színek elhelyezkedése adja a jól ismert, "multicolor", többszínű mintázatot. A sárga szín olyannyira ritka elhelyezkedésű és világos, hogy gyakorlatilag mellőzhetjük a betta szín-genetika tárgyalásakor. Hiba lenne viszont ezt a vad-sárgát összetévesztenünk háziasított "pirostalan" (Non-red) sárgával vagy a kétszínű formáéval. Az élénk sárga színt, amit a tenyésztett bettákon láthatunk, valójában a vörös pigment mutációja okozza. Az ismert genetikai mutációkról a fekete, a piros és a fémes pigmentációt követően írok majd.
Minden alap szín ötféleképpen módosítható genetikai úton: csökkenthető, megszűntethető, módosítható, kiterjeszthető és mintáztatható.

A fekete szín a bettákban

A vad típusú bettákban a fekete szín gyakran a többi szín által elfedve marad. A fekete pigment a hal teljes testére kiterjed kivéve a farok és a hasúszók nagy részét. Az eloszlása egyenletes, viszont az elfedő színek miatt ez általában nem nyilvánvaló.
Fekete (Melano) hím kevés acélkék irizációval

A fekete bettákat gyakran melano-nak hívják (a melanin nevű fekete pigment után - fordító). Egy mutáns gén okozza, hogy a fekete szín nagyban kiterjed és felerősödik ezen halakban. Ezen betták tulajdonképpen feketék. Ezt a mutációt hordozó gén recesszív a normál fekete génváltozathoz képest. Ez azt jelenti, hogy ha egy fekete bettát egy normál bettával keresztezünk, akkor kizárólag multicolor bettákat kapunk utódul. Az utódok hordozzák a melanizmust a génjeikben, viszont ez nem jelenik meg a külsejükben. Ezek a fekete genotípusú halak viszont megkülönböztethetetlenek a "normál" bettáktól. Ez a recesszív tulajdonság csak ezen gént hordozó betták utódaiban bukkanhat fel ismét:

A fekete (melanistic) gén utódlása:
hím szülőnőstény szülőutódok
feketepiros100% többszínű(fekete genotípus)
feketetöbbszínű(fekete genotípus)50% fekete,
50% többszínű (fekete genotípus)
feketefeketea fekete nőstények terméketlenek
 többszínű(fekete genotípus)kék100% többszínű (50% fekete genotípus)
 többszínű(fekete genotípus) többszínű(fekete genotípus)25% fekete, 75% többszínű (67% fekete genotípus)

Kambodzsai zöld hím

A kambodzsai bettáknak krém, vagy fehér színű testük van. Ezt a mutációt elsőként Kambodzsában fedezték fel. Ez a mutáció a fekete pigment teljes hiányát okozza. A többi pigment, mint a piros, sárga, zöld és kék vagy zöld jelen lehet. Az úszók nem érintettek annyira, mint a test, viszont azok színei is halványabbak. mint a normál, sötét-testű bettákon. Ahogy a fekete, úgy a kambodzsai gén is recesszíven öröklődik. Néhány utódlási eset eredményét a cikk folytatásában látható táblázat tartalmazza.

Az oldal eredetije Jim Sonnier műve, az eredeti oldal itt található.

Copyright © 2002-2013 All Rights Reserved. A cikk szerzői jogai Jim Sonniert illetik az eredeti oldalon leírtaknak megfelelően.