Sajnos - a magyar bettatenyésztés alacsony színvonalának következtében - nem igazán sikerül irodalmat találni, ahol az ember választ kaphat alapvető kérdésekre ezzel a gyönyörű hobbival kapcsolatosan.
A blogom talán legfőbb célja az, hogy az angol nyelvű szakirodalom alapvető részét azok számára is elérhetővé tegyem, akik nem ismerik ezt a nyelvet.
Ezen törekvésem első eredménye legyen az, hogy javaslatot teszek a jelenleg ismert betta splendens tenyészváltozatok faroktípusainak magyar elnevezésére.
Alapvetően az angol elnevezés tükörfordításai a fenti javaslatok. Egyetlen kivétel a "plakát", ami a thai nyelvben harcoló halat jelent, vagyis a fajta vad úszóváltozatát jelöli, tehát akár rövid úszójúnak is nevezhetnénk.
A fentieken kívül ismert még a következő néhány fajta úszótípus:
- FM (fullmoon) / OHM (over halfmoon) - 180 foknál nagyobb szögben széttárható farokúszó
- Tollfarkú (FT) - a rózsafarkú azon típusa, ahol az elágazások az úszósugarak teljes hosszában indulnak, amitől toll-szerű kinézete lesz a farokúszónak
- HS (half sun) - tulajdonképpen HMCT, azaz koronás/fésűs hal, aminek a farokúszója legalább 180 fokban széttárható
- A koronás változatnak vannak al-változatai is: keresztsugaras (crossray / CTCR), duplasugaras (doubleray / CTDT), dupladupla-sugaras (doubledoubleray / CTDDT)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése